Arıyorum Gündüz Gece

Ey Türk genci ! Ödev mi yapıyorsun sen ? Arama motoru mu açık ilk sekmende ? Sana bugün bir nevi SEO (Search Engine Optimization) olacağım ve 6 adımda etkili arama yaptıracağım.

Matematik, sen nelere kadirsin ! Her şey bir algoritma ürünü, girip okuduğun her site, aradığın bir terimi yazdığın o arama motorunun sana en iyi sonucu önüne sermesi işte bir algoritma. Google, Yandex, Bing ve diğerleri.. Sana istediğin bilgiyi vermek için her an yanında olan yegane siteler, sitelerimiz. Sonuçları listelerken aradığın şeyi bulurken nokta atışı yapmak isteyenler için arama motorlarında daha detaylı arama yapacağız.

1) Anahtar Kelime

Aradığınız şeyleri kelimelere dökerken uzun uzun mısralar yazmaktan kaçının. Arayacağınız bilginin bağlaç değişiminde bile sonuçlar farklı çıkacaktır.

Örneğin ↓

Bilet Kolaj

Arama yaparken büyük-küçük harfle yazı yazmanız sonuçları değiştirmeyecektir. Arama yaparken ilk sitede kesin bilgiye ulaşmak isterseniz şimdi sizlerle bir gelişmiş arama yapacağız.

Google’da istediğiniz bilgiyi yazıp arattığınızda önünüze her gün girdiğiniz gibi sayfalarca sonuç ve bilgi karmaşası düşecektir. Peki biz bu sonuçları kendimize göre nasıl ayarlarız ? Arama yaptığımız sayfada sağ ayarlar ikonuna bastığımızda “Gelişmiş Arama” tuşu göreceğiz ve asıl Google burada başlayacak.  Gelişmiş arama ile istemediğiniz içeriklerin karşınıza gelmesini engelleyeceksiniz. İçeriğinde olmasını kesin istediğiniz kelimeyi ve içerisinde olmaması gerken kelimeyi yazılı yerdeki kutulara yazarak temiz sonuçlara ulaşacaksınız.Ekran Resmi 2016-03-07 20.16.22

2) Dil

Arama yaparken hangi dilde sonuç görmek isterseniz buna da bir kısıtlama getirip aramanızı kolaylaştırabilirsiniz. Google’ın da dediği gibi “sonuçları daha da filtrelemek istiyorsanız” bu detaylar işinizi kolaylaştıracaktır.Ekran Resmi 2016-03-07 20.31.57

 

 

 

 

 

3) Bölge

Bir diğer sonucu iyice daraltıp tam isabet alma aracımız “bölge” araması. Bölge araması sayesinde sadece o alandan haberleri ve arama sonuçlarını göreceksiniz.

Ekran Resmi 2016-03-07 20.37.28

 

4) Güncelleme Tarihi

Güncelleme tarihi aramalarda önemli sonuç buluculardan biri. Örneğin siz Türkiye haberleri arıyorsunuz zamanınızı daraltarak ne olduğu hakkında son dakika gelişmelerine ulaşabilirsiniz.

Ekran Resmi 2016-03-07 20.42.09

5) Dosya Türü ve Kullanım Hakları

Dosya türü yapacağınız aramada size epeyce kolaylık sağlayacaktır. 11 Seçenekten oluşan dosya türü mevcuttur. Aradığınız şey örneğin pdf bir akademik makaleyse hemen karşınıza gelecektir. Kullanım hakları kısmından size uygun bölümü seçerek istediğiniz paylaşımı usulüne göre yapabilirsiniz.

Ekran Resmi 2016-03-07 20.50.19

Ekran Resmi 2016-03-07 20.51.46

 

6) Kategori

En çok bilinen ve kullanılan kısım olarak panelden hangi türde arama yapacağımızı seçip sadece ona yönelik seçenekler çıkmasını sağlayabiliyoruz. 

Ekran Resmi 2016-03-07 20.57.02

 

Bir de YouTube’dan bakayım diyenlere ↓

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s